HIZLI ERİŞİM
 

İran Turu

Orta Doğu

İran Turu

kişi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
 • Seyahat Noktası
 • Hareket Noktası
  Ankara Tren Garı
 • Hareket Saati
  04:30
 • Dönüş Saati
  08:10
 • Dahil Olanlar
  5 Yıldızlı Konaklama
  Havaalanı Transferi
  Tur Rehberi
  Yurtdışı Çıkış Ücretleri
 • Dahil Olmayanlar
  Giriş Ücretleri
  Kahvaltı
  Lunch Box Sabah Kahvaltısı
1
1.GÜN: ANKARA, İSTANBUL, TAHRAN
Saat 04.30 Ankara Tren Garı  önünde buluşma ve Esenboğa Havalimanı'na transfer. Bilet ve bagaj işlemlerinin yapılması. 06.25 THY TK 2111 sefer sayılı uçakla Ankara'dan hareket. 07.35 Atatürk Havalimanı'na varış. İstanbul'dan gezimize katılacak, bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini kendileri tamamlamış, konuklarımızla dış hatlar terminalinde buluşma. 09.30 THY TK 870 sefer sayılı uçağı ile İstanbul’dan Tahran’a hareket. 12.55 Tahran’a varış. Pasaport ve valiz işlemleri ardından otelimize transfer. Ardından odaların dağılımı sonrası. Akşam yemeği ve konaklama Tahran’da.
2
2.GÜN: TAHRAN
Kahvaltı sonrası İran'ın başkenti Tahran'da yapacağımız panoramik şehir turunda;  Musalla Cami, Burç el Milad ve Tahran’ın caddelerini görecek, Arkeoloji Müzesi ile  UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ'ndeki Gülistan Sarayı’nı gezeceğiz. Bugün Tahran müzelerinden Mücevher Müzesi de açık ise gezilecektir (Merkez Bankası içerisinde bulunan bu müze kapalı ise Halı Müzesi gezilecektir/ bugün programda bulunan 3 müzenin giriş ücreti gezimize dahildir). Akşam yemeği ve konaklama Tahran’da.
3
3.GÜN: TAHRAN, KAŞHAN, İSFAHAN
Sabah kahvaltı sonrası İran’ın en güzel tarihi şehirlerinden olan Kaşhan'da dünya uygarlığının en eski yerleşim yerlerinden biri olanSialk Tepeleri'nde bulunan höyüğü göreceğiz. Bugün Kaşhan’da ayrıca Tabatabaei Evi ve Boroujerdi Evi gibi İran Konaklarını, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan İran Bahçeleri’nden Fin Bahçesi’ni geziyoruz (bugün programda bulunan 3 müzenin giriş ücreti gezimize dahildir). Akşam saatlerinde İsfahan’a varışımız ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama İsfahan’da.
4
4.GÜN: İSFAHAN
Kahvaltı sonrası İsfahan'da yapacağımız şehir turunda; tarihi taş köprüleri, UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ'ndeki Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı), Ali Kapı (Devlet Kapısı) ve Kapalı Çarşı görülecektir. Bugün ayrıca bir mimarlık şaheseri olan Kırk Sütunlu Saray ve ayrıca İran Ermeni Ortodoks cemaatine ait olan Vank Kilisesi’ni gezeceğiz (bugün programda bulunan 2 müzenin giriş ücreti gezimize dahildir). Öğleden sonra tarihi Kapalı Çarşı’da verilecek serbest zamanda İran halıları hakkında bilgi alabileceğiniz halı mağazasına gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama İsfahan'da.
5
5.GÜN: İSFAHAN, YEZD
Kahvaltı sonrası İsfahan’dan ayrılarak Yezd’e (yolculuğumuz yaklaşık 4 saat sürecek) doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Meybod kasabasında panoramik gezide; Narin Kalesi, Güvercin Kulesi ve Su sarnıcında fotoğraf molaları veriyor, tarihi Meybod Kervansarayı’nda ise öğlen mola veriyoruz.  Öğleden sonra dünyanın en büyük kerpiç kentlerinden olan Yezd’de yapacağımız şehir turunda; halen faal olarak ibadet edilen Ataş Behram Zerdüşt Tapınağını (giriş ücreti dahil) gezeceğiz. Yezd’de yapacağımız panoramik şehir turunda ise Emir Çakmak Meydanı, Mescid-i Cuma Camisi, eski mahalleleri ve rüzgar kulelerini göreceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Yezd’de.
6
6.GÜN: YEZD, PERSEPOLİS, ŞİRAZ
Kahvaltı sonrası Yezd şehrinden ayrılarak UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ'ndeki Pasargard Antik Kentine gidiyoruz. İran tarihinin en eski ve önemli Kralı olan Büyük Kiros’un mezarında fotoğraf molası verilecektir. Yaklaşık 4 saat sürecek kara yolculuğunun ardından UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ'ndeki Persepolis Antik Kenti’nde yapacağımız gezimizde Uluslar Kapısı, Kral Kaya Mezarları, Apadana Sarayı, 100 Sütunlu Saray gibi tarihi antik kent kalıntılarını yürüyerek gezeceğiz.  Akşam Şiraz’a varışımızın ardından İran’ın ünlü şairlerinin mezarlarının da bulunduğu Hafız Müzesi gezilecektir (bugün programda bulunan 3 müzenin giriş ücreti gezimize dahildir). Akşam yemeği ve konaklama Şiraz’da.
7
7.GÜN: ŞİRAZ
Sabah kahvaltısı ardından yapacağımız Şiraz şehir turunda; İrem Bahçesi, Kerim Han Kalesi, Narenjestan Vali Konağı gezilecektir (bugün programda bulunan 3 müzenin giriş ücreti gezimize dahildir).  Bugün ayrıca İran Şii Caferi mezhebinin en önemli türbelerinden olan Şah Çerağ Türbesi gezilecek, Vekil Pazarı ve içerisinde İran el sanatlarının satıldığı Saray-ı Mosir Han’da serbest zaman da verilecektir. Akşam yemeği sonrası havalimanına transfer.
8
8.GÜN: ŞİRAZ, İSTANBUL, ANKARA
Saat 02.00 THY TK 885 sefer sayılı uçakla Şiraz’dan İstanbul'a hareket. 05.35 İstanbul Atatürk Havalimanı'na varış; İstanbul’dan ayrılacak misafirlerimizle vedalaşma. 07.00 THY TK2122 sefer sayılı uçakla İstanbul'dan Ankara’ya hareket. 08.10 Esenboğa Havalimanı'na varış. Ankara Tren Garı önüne transfer, vedalaşma ve gezimin sonu.

TUR KONUMU

İran

İran

İran, MÖ 4000’lere dayanan tarihi ve var olan yerleşmeleriyle dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Tarih boyunca İran Avrasya’daki merkezî konumu nedeniyle jeostratejik öneme sahip olmuştur ve bir bölgesel güçtür. Güneyde Basra Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran’dır. Resmî dili Farsçadır. İran kültürü İslâm öncesi ve İslâmî kültürün bir karışımıdır. Büyük olasılıkla Orta Asya ve Andronovo Kültürü’nden kaynaklanan İran kültürü, MÖ 2000’lerdeki İran bölgesi kültürünün mirasçısı olarak büyük oranda kabul edilmektedir. İkinci bin yıl sırasında entelektüellerin ve dinin ve daha önce de halkın dili olarak Farsça ile beraber İran kültürü uzun bir süre Orta Doğu ve Orta Asya’nın baskın kültürü olmuştur. İran kültürünün görece olarak Çin, Hint ve Roma medeniyetlerini etkilemesi açısından Sâsânî İmparatorluğu İran’da önemli ve etkili bir dönem oluşturmuştur ve aynı şekilde batı Avrupa ve Afrika’yı da etkilemiştir. Bu etki hem Avrupa hem de Asya ortaçağ sanatında önemli bir rol oynamıştır. Bu etki İslâm dünyasına da taşınmıştır. Daha sonraları İslâmî öğrenimin filolojisi, edebiyatı, hukuku, felsefesi, tıbbı, Mimarisi ve bilimi İslâm dünyasına Sâsânî İmparatorluğu’ndan aktarılan yapılardan oluşuyordu.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR

 
 • THY ile Ankara/İstanbul/Tahran gidiş ve Şiraz/İstanbul/Ankara dönüş uçuşlar
 • Tüm havalimanı / otel / havalimanı transferleri
 • Havalimanı vergileri
 • Programda belirtilen tüm geziler ve transferler
 • Programda dahil olduğu belirtilen tüm müze giriş ücretleri
 • 5* ve 4* otellerde 6 gece konaklama
 • Kahvaltılar, akşam yemekleri
 • Seyahat Güvence Poliçesi
 • Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Uçakta 20 kg bagaj hakkı
 • KDV

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

 
 • 15 TL yurt dışı çıkış pulu (acentamızdan temin edebilirsiniz)
 • Tüm öğle yemekleri
 • Programda dahil olduğu yazmayan; diğer müzelerin girişleri
 • Bahşişler (İran turlarında; yerel rehber, şoför, restoran ve benzeri bahşişleri grup adına dağıtmak üzere, tur liderimiz gezi başında kişi başı 30 USD toplamaktadır/ katılım zorunludur)
 • Tüm içkiler, telefon, ütü, bahşiş, ilaç gibi kişisel harcamalar