HIZLI ERİŞİM
 

Balkanlar

Güneydoğu Avrupa
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Balkanlar

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Türkiye ve Yunanistan

Balkanlar veya Balkan Yarımadası, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası’nın doğusu, Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölge. Dağlık yer anlamına gelen Balkanlar, Karadeniz ile Adriyatik Denizi arasında kalan ve çoğunlukla da dağlık engebeli bir bölgede yer alıyor.

Bölge adını batıdan doğuya uzanan ve Bulgaristan’ı ikiye bölen dağ silsilesinden almıştır. Önceleri bu sıradağların adı olarak kullanılan Balkan, daha sonraları tüm bu bölge için kullanılmaya başlanmıştır.

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Türkiye ve Yunanistan Balkan ülkelerini oluşturuyor. Vizesiz Balkan ülkeleri arasında Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan yer alıyor.

Balkan ülkelerinin kendisine has coğrafi özelliklerine bağlı olarak turizm yapısı da değişkenlik gösterir. Bölgenin deniz kıyısı, düzlük ve göl alanları en çok yaz döneminde yoğundur. Adriyatik ve Ege muhitinde yer alan Slovenya, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan ülkelerinin sahil yerleri yurt içi ve yurt dışı turizm etkinliklerinin merkez noktalarıdırlar. Deniz ve göl turizmi dışında, yine bölgenin çeşitli ülkelerinde dağ turizmi de yaygındır. Birçok yerde gelişkin kış turizmi alanları, kayak merkezleri vardır.

Genel Bilgiler

Ülkeler

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova,, Makedonya, Yunanistan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Romanya

Önemli Şehirler

Belgrad, Bükreş, Saraybosna, Sofya, Zagreb, Üsküp, Tiran

Vize

Gerekli (Çok girişli Schengen)

Para Birimi

Euro, Sırp Dinarı, Bosna Hersek Markı, Bulgar Levası

Yüzölçümü (km2)

504.884 km2

Transilvanya

Romanya’nın tam ortasında yer alan ve daha çok İrlandalı yazar Bram Stoker’ın 1987 yılında yayınlanan romanı Drakula’yla anılan Transilvanya bölgesi, Türkiye’de çok tanınmasa da enfes doğası, tarihi şehirleri, geleneksel köyleri ve oldukça ekonomik oluşuyla seyahat rotalarına mutlaka alınması gereken yerlerin başında geliyor.

Sinaia, 10 bin nüfuslu küçük, sakin ve çok şirin bir kasaba. Etrafını saran yemyeşil dağlarıyla ve Avrupa’daki kasabaları aratmayan, rengarenk çiçeklerle bezenmiş çevre düzenlemesiyle insana daha ilk görüşte huzur veriyor.

Sinaia Tren Garı ve Casino Sinaia gibi önemli tarihi yapıları görüldükten sonra, Sinaia’nın tepelerindeki Peleş Kalesi’ne gidilebilir. 1914’te inşası tamamlanan bu ihtişamlı kaleyi, o dönem ki Romanya Kralı I. Carol, kendisine yazlık saray olarak inşa ettirmiş.

Transilvanya’daki bir çok kasaba gibi, 15 bin nüfuslu Raşnov da tek ya da iki katlı, rengarenk boyalı, dik çatılı tarihi evleriyle Alman kasabalarına çok benziyor.

Ortaçağ’da ağırlıklı olarak Saksonların yaşadığı Braşov’da bu dönemden kalma binalar oldukça iyi korumuş.

Rengarenk, barok tarzdaki binalarla çevrili şehrin ana meydanı Piata Sfatului, sıra sıra kafe, restoran ve barlarıyla da gündüzleri de, geceleri de oldukça hareketli. 13. yüzyılda inşa edilmiş tarihi belediye binası Casa Sfatului ve Romanya’nın en büyük gotik kilisesi olan Kara Kilise (Biserica Neagra) meydanın en dikkat çeken yapıları.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.